fbpx

Keelboat Racing News

< Return to Keelboat Racing

October 12, 2020

Opening Day Success

His Worship the Mayor Albert Jacob, amidst distinguished guests, office bearers and families declared the season for 2020-21 of Hillarys Yacht Club open with the firing of the cannon on Saturday, October 10th. The mayor congratulated the Club on the opportunities for young people and the success of the recent West Sail Regatta and WA Youth Championship hosted by HYC.
Commodore Fred Gere highlighted the achievements and opportunities in the various sections of angling, diving, power boating, keelboat, cruising and dinghy sailing within the Club including the new initiative of “paddle on water”. All of which are available to the public during the month of October on a “come and try” basis. Discover Sailing Day at Hillarys Yacht Club is on Sunday October 18th from 9am to 1pm.
A festive atmosphere of colourful decorations, children’s activities, music and ceremony set the scene for a sail-past of yachts and power craft dressed in the theme of “Rock the Boat”. The best dressed boats were Deckchairs Overboard (yacht) and Geordie Lass (power boat) whilst the crowd also showed their appreciation for the Marine Rescue craft that paraded.
Twenty seven keelboats participated in the Commodore’s Cup and was sailed in a 15 knot southerly which for the first race of the season tested skippers and crews.
Presentations, partying and dancing followed in the Marina Room as everyone celebrated the beginning of the new season.

Commodore’s Cup Results

Dinghies
Optimist Open: 1 Stinger (Ben Ilett) 2. Lilys Pad (Lily Wild) 3. Monkey Mania (Nathan Lang).
Laser 4.7: 1. Cheeky (Alicia Tucker) 2. Bounty (Max Goudeau) 3. White Wolf (Bradley Dick).
125s: 1. Nautical Velocity (Lucas Allum/Nick Willis) 2. Sweet Shiraz (Andrew & Madelaine Schmidt).

Keelboats
Division one: 1. Surfer Rosa (R Smith) 2. Bad Habits (I Holder) 3 Whispering Jack (B Bradford), fastest Lithium (W Pitcher).
Division two: 1 and fastest Covert Operation (B Brouwer & G Atkinson) 2. Blue Chip (K & D Fisk) 3. Volant (E Janssen, K Meta, F Hagemann, J Ball).
Division three: 1 Tosca (S Marks & L Collins) 2 and fastest Vaya Con Dios (C Blackney) 3. Intuition (M Carpenter).

John Bird



< Return to Keelboat Racing News Listings